Alarm sistemi, ev veya işyerinin hırsızlık, tehdit, gasp, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını (Alarm İzleme Merkezi, mal sahibi, komşular) haberdar edip yardım çağırmayı sağlayan elektronik güvenlik sistemidir. Alarm izleme merkezleri panelden kendilerine gelen mesajı tipine göre kullanıcıya, polise, itfaiyeye, ambulansa yönlendirir. AİM bunu yıllık abonelik ücreti karşılığı yapar, sistemi sürekli gözler, gerektiğinde bakım için yönlendirme de yapar. Güvenlik sistemi, kurulacak yerin konumuna, müşterinin isteklerine ve yaşam tarzına, ayrılan bütçeye uygun olarak seçilen elektronik parçaların birbirlerine entegre edilmesiyle oluşturulur. Sistem istenmeyen durumları algılar ve alarma geçer, alarm esnasında sirenle ve ışıkla çevreye, otomatik telefon arama ile kullanıcıya ve AİM ‘ne haber verir. Kapı ve pencerelerin açılmasının algılanması, ortamda hareket eden canlıların algılanması, cam kırılması ve darbelerin algılanması, gaz kaçaklarının, dumanın ve yüksek ısının algılanması, panik-tehdit-yangın butonları alarm sisteminin istenmeyen durumları tesbit etmesine yarayan unsurlardır. Bunlardan gelen algılamaların, hangi bölgedekilerin ne zaman alarm olarak algılanacağına kullanıcının yaşam senaryosuna göre karar verilir ve muhtemel saldırı yollarını ve tehlikeleri göz önüne alan keşif sonuçlarına göre sistem oluşturulur. Kullanıcılar alarm kurma ve çözme işlemini, tuş takımından(keypad) şifre girerek, uzaktan telefonla bağlanarak, istenen zamanlarda otomatik olarak veya özel bir RF uzaktan kumanda ile gerçekleştirebilirler.

Alarm sistemi beş ana bölümden oluşur.
• Algılayıcılar-detektörler,
• Alarm paneli,
• Uyarıcılar,
• Sistem kontrol-kumanda araçları,
• Bunlar arasındaki bağlantı tesisatı.

    Algılayıcılar; PIR hareket detektörü, mikrodalga hareket detektörü, IR bariyer hareket detektörü, manyetik kontak, butonlar, cam kırılma detektörü, darbe detektörü, gaz detektörü, duman detektörü, su basma detektörü vb. tiplerde olabilirler. Algıladıklarında bir kontağın konumunu değiştirirler.

    Alarm panelleri; detektör bağlamak için kullanılan zone girişi sayısı, kullanıcı sayısı, bağlanabilecek keypad sayısı, yönetilen bölüm sayısı, bağlanabilen aksesuarlar gibi özelliklerle çeşitlenirler. Çeşitli sayıda girişleri ve çıkışları vardır. Elektrik kesintilerinde devreye giren yedek kaynakları vardır. Uyarıcılar; siren, flaşör, telefon arama ve GSM modülleri vb. sesli ve görsel uyarı elemanlarıdır. Çeşitli tetikleme şekilleri ile çalışabilirler, sabotaja karşı donanım ve yedek enerji kaynakları olabilir. Sistem kontrol-kumanda araçları; yazı ekranlı veya ışıklı tuş takımları(keypad), IR veya RF uzaktan kumandalar, telefon, bilgisayar vb. araçlardır. Bu sistem parçaları arasındaki bağlantı tesisatı kablolu veya kablosuz olabilir.

    Kablosuz bağlantıda, panel veya kablosuz detektör alıcı santralı tarafından tanınabilecek detektör sayısı, haberleşmenin şifrelenme düzeyi, değişken kod, radyo girişimine meydan vermeme ve bunlara bağışık olma, detektörlerin tamper, pil durumu, sağlıklı çalışma raporu gibi bilgileri gönderebilme özelliği, panel veya santralın radyo karıştırması ile sağır edilmeyi sabotaj olarak bildirmesi, detektör RF bilgi paketlerinin birbiri ile çakışmaması temel kriterlerdir.

Yeni Nesil Alarm Sistemi VIDEOFIED 
​    Videofied alarm panelleri, elektronik güvenlik sistemleri pazarında 10 yıldır yeni bir çığır açmakta. Yeni nesil ürünler,renkli video ile sahte alarmları ayırt etme olanağı sağlamakta. Yakalanma anında, Kameralı Hareket Detektörü devreye girip 10 saniyelik renkli bir video kaydeder. Video anında Cep telefonuna iletilir.Kullanıcı videoyu anında inceleyip, durumu analize edip,en uygun kararı vererek gerekli müdahaleyi sağlar. Kablosuz Kameralı Hareket Detektörünün (IMV) içinde, algılayıcı, kamera ve gece görüşü için iki adet kızılötesi LED bulunmaktadır. Radyo frekansı üzerinden iletişimi sayesinde, Videofied ürünleri kolayca kurulabilir. Veri iletimi için de kabloya gerek yoktur, iletişim IP/LAN ou GPRS ağı üzerinden sağlanmaktadır. Ergonomik ve pratik, Cep telefon uygulaması ile son kullanıcılar sistemlerini uzaktan kontrol edip : Fotoğraf / Video çekebilir, Sistemi Kurup / Kapatabilir, Olaylar güncesine erişebilirler.